Pomysł na własne zdjęcie na ścianie.

org

Dzisiaj chciałbym przedstawić swój pomysł, banalny jak sami zobaczycie, na zdjęcie które z powodzeniem można powiesić w salonie, kuczni czy sypialni.  Jako materiał posłużą mi tutaj kamienie przywiezione z naszych bałtyckich plaż, ale równie dobrze mogą to być kamienie z polnej ścieżki, lasu, łąki. Zdjęcie zrobiłem swoim aparatem, troszkę niedbale, nie zagłębiając się szczególnie w techniczne aspekty. Bardzo ważne jest aby matryca była w miarę naszych możliwości największa. Zdjęcie drukowane w dużym formacie wymagają matrycy najmniej 8M pixeli (w moim przypadku 10M)

Do obróbki zdjęcia posłużył mi tutaj oczywiście Photoshop, ale nie widzę problemu żeby zrobić to w tańszych a nawet darmowych programach. Zdjąć barwę ze zdjęcia, lekko wyostrzyć i zwiększyć kontrast potrafi każdy program graficzny.  Skupmy się na photoshopie. Otwieramy nasze zdjęcie które powinno wyglądać mniej więcej tak:

p1

Z górnego menu wybieramy Image – Adjustments – Desaturate. (używam wersji angielskiej, jak ktoś nie wie dlaczego, zapraszam na priv). W ten najprostszy sposób uzyskujemy zdjęcie czarno-białe. Potrzebujemy zmienić kontrast i jasność zdjęcia. Możemy to zrobić w menu Image – Adjusments – Levels. (foto poniżej). W tym momencie proszę eksperymentować, użyte przeze mnie parametry nie muszą wcale pasować do Waszych zdjęć.

p2

Ważne jest żeby zbytnio nie stracić całego zakresu tonalnego, żeby nie „przepalić” zdjęcia. Moja kompozycja wygląda tak:

p3

Prawda że proste, teraz wystarczy wydrukować w większym formacie, wydrukować i gotowe. Przykłady zastosowań przedstawiam poniżej:

[nggallery id=kamienie]